2025-09-24
Konjunkturbarometern september 2025
Stämningsläget bland hushållen fortsätter att förbättras
Barometerindikatorn steg på nytt i september men visar fortsatt på ett något svagare stämningsläge än normalt. Hushållens konfidensindikator ökade för femte månaden i rad men visar alltjämt på ett svagt stämningsläge. Näringslivets konfidensindikator var oförändrad i september och ligger kvar på sitt historiska genomsnitt.
Uppgången i hushållens konfidensindikator förklaras till största delen av uppgångar i hushållens förväntningar på dels sin egen ekonomi de kommande tolv månaderna och dels på Sveriges ekonomi om tolv månader. De frågor som tynger indikatorn mest är fortsatt hushållens inställning till kapitalvaruinköp i nuläget samt hushållets ekonomi nu jämfört med för tolv månader sedan. Indikatorn för kvinnor ökade jämförelsevis mycket medan männens minskade något.
I näringslivet som helhet är förväntningarna på försäljningspriserna de kommande tre månaderna i stort sett oförändrade jämfört med augusti och ligger nära det historiska genomsnittet. Utvecklingen skiljer sig dock åt mellan sektorer. Prisplanerna steg inom handeln och även något inom byggverksamhet medan de dämpades i tillverkningsindustrin och tjänstesektorn. Företagens prisplaner ligger därmed i linje med det historiska genomsnittet i tillverkningsindustrin och tjänstesektorn men över det normala i byggverksamhet och handeln.
Tillverkningsindustrins konfidensindikator ökade och visar nu på ett normalt stämningsläge. Företagen är mindre optimistiska än normalt i sina produktionsplaner på tre månaders sikt, vilket håller nere indikatorn. Samtidigt rapporterar företagen om förhållandevis små färdigvarulager, vilket har en positiv inverkan på indikatorn.
Konfidensindikatorn för byggverksamhet minskade marginellt och pekar på ett svagare stämningsläge än normalt. Företagens förväntningar på byggandet på tre månaders sikt har minskat under det senaste halvåret och i september tror byggföretagen på ett oförändrat byggande på tre månaders sikt. Drygt sex av tio företag uppger att otillräcklig efterfrågan är ett hinder för ett ökat byggande.
Konfidensindikatorn för handeln fortsatte att stiga och uppvisar det starkaste stämningsläget i näringslivet. Dagligvaruhandelns konfidensindikator sjönk, men visar trots detta på ett betydligt starkare stämningsläge än normalt. Bland företagen inom motorfordonshandeln, partihandeln och sällanköpshandeln ligger indikatorn kring det historiska genomsnittet.
Tjänstesektorns konfidensindikator minskade marginellt men visar fortsatt på ett normalt stämningsläge. Samtidigt är missnöjet med uppdragsvolymen ihållande. I över två år har företagen varit mer missnöjda med uppdragsvolymen än det historiska genomsnittet.
jul 2025 | aug 2025 | sep 2025 | Diff | Läget | |
Barometerindikatorn | 94,2 | 96,3 | 97,2 | 0,9 | - |
Tillverkningsindustri | 95,8 | 97,0 | 98,6 | 1,6 | = |
Byggverksamhet | 97,1 | 98,0 | 97,3 | -0,7 | - |
Handel | 100,2 | 103,5 | 104,5 | 1,0 | + |
Tjänstesektorn | 97,0 | 99,5 | 98,8 | -0,7 | = |
Hushåll | 90,4 | 91,6 | 93,2 | 1,6 | - |
Läget: ++ Mycket starkt, + Starkt, = Normalt, - Svagt, -- Mycket svagt.
Anm. Medelvärde för samtliga indikatorer är 100 och standardavvikelse 10.
Ingående frågor i Barometerindikatorn, standardiserade nettotal

Anm. De standardiserade nettotalen för frågorna har 0 i medelvärde och 1 i standardavvikelse. Ett nettotal närmare mitten är sämre. Beteckningen -3m och -12m betyder de senaste tre respektive tolv månaderna, +3m och +12m betyder de kommande tre respektive tolv månaderna. Procentandelarna visar sektorernas vikt i Barometerindikatorn.


I Konjunkturbarometern presenteras resultaten från Konjunkturinstitutets månadsvisa undersökning av företagens respektive hushållens syn på ekonomin. Konjunkturbarometern ingår i Sveriges officiella statistik. Till rapporten för september har företagens svar samlats in 29 augusti–16 september. Hushållens svar har samlats in 1 september–15 september.
I Konjunkturinstitutets statistikdatabas finns alla resultat från Konjunkturbarometern tillgängliga som tidsserier. Konjunkturbarometern är en tendensundersökning och utgör en viktig källa till makroekonomiska prognoser, men utgör i sig ingen prognos.
Konjunkturbarometern har tagits fram under ledning av enhetschef Johan Samuelsson.
Stockholm 24 september 2025
Albin Kainelainen
Generaldirektör
Konfidensindikatorn kvar på genomsnittsnivå
Konfidensindikatorn för näringslivet var oförändrad i september och ligger kvar på det historiska genomsnittet. Även i de olika sektorerna var rörelserna i indikatorerna små. Företagens syn på efterfrågeläget var också oförändrad jämfört med i augusti och är svagare än normalt i alla sektorer förutom handeln. Inom handeln minskade missnöjet med försäljningssituationen i nuläget och nettotalet för frågan ligger nu nära det normala.
Företagen rapporterar fortsatt om en liten minskning av antalet anställda under de senaste tre månaderna och på tre månaders sikt tror företagen på en oförändrad personalstyrka.
Medel | jul 2025 | aug 2025 | sep 2025 | Läget | |
Konfidensindikator¹ | 97,4 | 100,0 | 100,0 | = | |
Efterfrågeläge² | -16 | -29 | -28 | -28 | - |
Antal anställda, senaste 3 månaderna | -1 | -4 | -5 | -4 | = |
Antal anställda, kommande 3 månaderna | 1 | -1 | 1 | 1 | = |
Försäljningspriser, kommande 3 månaderna | 11 | 14 | 13 | 12 | = |
¹ Konfidensindikatorn för näringslivet är en sammanvägning av de frågor som ingår i respektive sektors indikator.
² I efterfrågeläget för totala näringslivet vägs följande frågor ihop: total orderstock och nulägesomdöme (tillverkningsindustri), uppdragsvolym och nulägesomdöme (tjänstesektorn), försäljningssituation och nulägesomdöme (handel) samt orderstock och nulägesomdöme (byggverksamhet).
Normala prisplaner
Tillverkningsindustrins konfidensindikator steg till 98,6 och pekar efter uppgången på ett normalt stämningsläge. Bakom uppgången ligger främst företagens omdöme om nuvarande lager. Varulagerfrågan är även den enda indikatorfrågan som bidrar positivt till indikatorn. Företagens förväntningar på utvecklingen av produktionsvolymen de närmaste tre månaderna är den fråga som bidrar mest negativt, även om den gick upp marginellt denna månad.
jul 2025 | aug 2025 | sep 2025 | Diff | Läget | |
Konfidensindikator | 95,8 | 97,0 | 98,6 | 1,6 | = |
Orderstock, nuläge | -1,4 | -1,6 | -1,4 | 0,2 | - |
Färdigvarulager, nuläge | 1,7 | 2,4 | 3,6 | 1,2 | + |
Produktionsvolym, kommande 3 månaderna | -4,4 | -3,8 | -3,5 | 0,3 | - |
Anm. Bidrag till indikatorns avvikelse från 100. På grund av avrundning summerar bidragen inte alltid exakt till avvikelsen.
Industriföretagen rapporterar att produktionsvolymen har varit oförändrad de tre senaste månaderna. Orderingången på hemmamarknaden rapporteras i normal utsträckning ha ökat de senaste tre månaderna medan orderingången på exportmarknaden uppges ha minskat.
Antalet anställda uppges ha ökat något de senaste tre månaderna, normalt rapporterar företagen om en minskad personalstyrka. Anställningsplanerna pekar dock på en normal minskning av personalstyrkan de kommande tre månaderna.
Industriföretagen förväntar sig i normal utsträckning ökade försäljningspriser både på hemma- och exportmarknaden.
Tillfälliga tullfrågor
Något fler industriföretag än i augusti uppger att produktionsvolymen har minskat de senaste tre månaderna till följd av förändrade tullar eller den osäkerhet som råder kring tullnivåerna. Tre av tio företag förväntar sig att produktionsvolymen kommer att minska i liten omfattning till följd av förändrade tullar. Lika stor andel företag förväntar sig, i någon grad, en minskning av sina investeringar under de kommande tolv månaderna på grund av förändrade tullar eller den osäkerhet som råder kring tullnivåerna. Majoriteten, sex av tio företag, uppger att framtida investeringar inte kommer att påverkas. Läs mer om själva frågeställningarna och svarsalternativen [här]. Resultaten från tullfrågorna finns att ta del av [här].
Medel | jul 2025 | aug 2025 | sep 2025 | Läget | |
Senaste 3 månaderna | |||||
Produktionsvolym | 14 | 4 | 9 | 0 | - |
Orderingång hemmamarknad | 5 | -2 | 4 | 3 | = |
Orderingång exportmarknad | 10 | -10 | 6 | -6 | - |
Antal anställda | -5 | -2 | 1 | 4 | + |
Nuläge | |||||
Orderstock | -13 | -19 | -20 | -19 | - |
Exportorderstock | -7 | -17 | -16 | -15 | - |
Färdigvarulager | 10 | 6 | 4 | 1 | + |
Kommande 3 månaderna | |||||
Produktionsvolym | 21 | 6 | 8 | 9 | - |
Försäljningspriser hemmamarknad | 12 | 14 | 17 | 15 | = |
Försäljningspriser exportmarknad | 5 | 12 | 10 | 5 | = |
Antal anställda | -8 | -8 | -6 | -8 | = |
Byggandet förväntas bli oförändrat
Konfidensindikatorn för byggverksamhet sjönk något till 97,3 och är nu svagare än normalt. Det var anställningsplanerna som blev något dystrare än i augusti, medan synen på orderstockens storlek blev oförändrad. Husbyggarna är något dystrare än det historiska medelvärdet, medan anläggningsbyggare och specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet har en konfidensindikator på normal nivå.
jul 2025 | aug 2025 | sep 2025 | Diff | Läget | |
Konfidensindikator | 97,1 | 98,0 | 97,3 | -0,7 | - |
Orderstock, nuläge | -1,6 | -2,3 | -2,3 | 0,0 | - |
Antalet anställda, kommande 3 månaderna | -1,3 | 0,3 | -0,4 | -0,7 | = |
Anm. Bidrag till indikatorns avvikelse från 100. På grund av avrundning summerar bidragen inte alltid exakt till avvikelsen.
Byggföretagen uppger att byggandet varit oförändrat de senaste tre månaderna. I augusti visade svaren i liten utsträckning på minskat byggande. Förväntningarna på de kommande tre månadernas byggande visar på ett nära oförändrat byggande, vilket är något mer pessimistiskt än i augusti. Företagen upplever i samma utsträckning som de senaste månaderna en ökad orderingång, men de är mer missnöjda än normalt gällande orderstockens storlek.
Företagen uppger i normal utsträckning att anbudspriserna har minskat de senaste tre månaderna. Förväntningarna på de kommande tre månadernas anbudspriser har stärkts och företagen förväntar sig nu i liten utsträckning ökande anbudspriser.
Antalet anställda uppges ha varit i stort sett oförändrat de senaste tre månaderna och även anställningsplanerna pekar på en oförändrad personalstyrka kommande tre månader.
Medel | jul 2025 | aug 2025 | sep 2025 | Läget | |
Senaste 3 månaderna | |||||
Byggandet | 3 | -8 | -5 | 0 | = |
Anbudspriser | -9 | -15 | -12 | -14 | = |
Orderstock | 0 | 9 | 9 | 9 | + |
Antal anställda | 1 | -12 | -2 | 1 | = |
Nuläge | |||||
Orderstock | -20 | -29 | -33 | -33 | - |
Kommande 3 månaderna | |||||
Byggandet | 7 | 10 | 7 | 2 | = |
Anbudspriser | -3 | -11 | 1 | 4 | + |
Orderstock | 6 | 6 | 13 | 14 | + |
Antal anställda | 3 | -3 | 4 | 1 | = |
Branscher i byggsektorn:
För nuvarande urval är vikterna:
Bransch | Vikt i byggverksamhet |
Husbyggande (SNI 41) | 25 % |
Anläggningsverksamhet (SNI 42).¹ | 10 % |
Specialiserad byggverksamhet (SNI 43).² | 64 % |
¹Här ingår exempelvis anläggningsarbeten som vägar och järnvägar.
²Här ingår exempelvis rivningsarbeten och bygginstallationer som VVS och elinstallationer.
Starkare stämningsläge än normalt
Konfidensindikatorn för handel ökade i september till 104,5 och stämningsläget är starkare än normalt. Det är framför allt försäljningsvolymen de senaste tre månaderna som bidrar till uppgången, medan frågan om varulagrens storlek motverkar den.
jul 2025 | aug 2025 | sep 2025 | Diff | Läget | |
Konfidensindikator | 100,2 | 103,5 | 104,5 | 1,0 | + |
Försäljningsvolym, senaste 3 månaderna | 0,2 | 1,1 | 2,3 | 1,2 | + |
Varulager, nuläge | -0,3 | 1,5 | 1,1 | -0,4 | = |
Försäljningsvolym, kommande 3 månaderna | 0,3 | 0,8 | 1,1 | 0,3 | = |
Anm. Bidrag till indikatorns avvikelse från 100. På grund av avrundning summerar bidragen inte alltid exakt till avvikelsen.
Företagen uppger i större utsträckning än normalt att försäljningen har ökat de senaste tre månaderna, samtidigt som ungefär lika stor andel av företagen svarar att försäljningssituationen är god som svarar att den är dålig. De förväntar sig i normal utsträckning att försäljningen kommer att öka de kommande tre månaderna.
Försäljningspriserna uppges i större utsträckning än normalt ha ökat de senaste tre månaderna och förväntningarna på försäljningspriserna förväntas i större utsträckning än normalt att öka.
Antalet anställda uppges i liten utsträckning ha minskat de senaste tre månaderna. Anställningsplanerna pekar på i stort sett oförändrad personalstyrka de kommande tre månaderna.
Medel | jul 2025 | aug 2025 | sep 2025 | Läget | |
Senaste 3 månaderna | |||||
Försäljningsvolym | 24 | 25 | 29 | 34 | + |
Försäljningspriser | 18 | 27 | 23 | 24 | + |
Antal anställda | 2 | 7 | -2 | -4 | - |
Nuläge | |||||
Försäljningssituation | 0 | -13 | -11 | -3 | = |
Varulager | 22 | 23 | 19 | 20 | = |
Kommande 3 månaderna | |||||
Försäljningsvolym | 37 | 38 | 40 | 41 | = |
Försäljningspriser | 22 | 28 | 19 | 26 | + |
Inköp av varor | 20 | 20 | 19 | 20 | = |
Antal anställda | 7 | -3 | -4 | -1 | - |
Försäljningssituation om 6 mån | 37 | 44 | 44 | 45 | + |
Branscher i handeln:
För nuvarande urval är vikterna:
Bransch | Vikt i handeln |
Handel med motorfordon (SNI 45) | 7 % |
Partihandel (SNI 46) | 28 % |
Dagligvaruhandel (SNI 47.11 + 47.2) | 24 % |
Sällanköpshandel (SNI 47.19 + 47.4–9) | 39 % |
Detaljhandel med drivmedel (SNI 47.3) | 2 % |
Normalt stämningsläge i tjänstesektorn
Konfidensindikatorn uppgår i september till 98,8, vilket signalerar ett normalt stämningsläge. Jämfört med augusti har indikatorn försvagats något till följd av svagare bedömningar av efterfrågan under de senaste tre månaderna samt en mer dämpad syn på efterfrågeutvecklingen framöver.
jul 2025 | aug 2025 | sep 2025 | Diff | Läget | |
Konfidensindikator | 97,0 | 99,5 | 98,8 | -0,7 | = |
Företagets verksamhet, senaste 3 månaderna | -0,7 | -1,3 | -1,3 | 0,0 | - |
Efterfrågan, senaste 3 månaderna | -1,2 | -0,4 | -0,6 | -0,2 | = |
Efterfrågan, kommande 3 månaderna | -1,1 | 1,2 | 0,7 | -0,5 | = |
Anm. Bidrag till indikatorns avvikelse från 100. På grund av avrundning summerar bidragen inte alltid exakt till avvikelsen.
Tjänsteföretagen rapporterar i lägre utsträckning än normalt att verksamheten har förbättrats under de senaste tre månaderna. Företagen rapporterar också om en minskning av antalet anställda under de senaste tre månaderna. Nettotalet för försäljningspriserna de senaste tre månaderna är närapå oförändrade jämfört med i augusti och är fortsatt i linje med sitt historiska medelvärde.
Synen på volymen av inneliggande uppdrag är fortsatt mer negativ än normalt. Men de framåtblickande frågorna är alla i linje med sitt historiska medelvärde. Efter den kraftiga uppgången i nettotalet för efterfrågan förra månaden har förväntningarna dämpats något. Även förväntningarna på försäljningspriserna och antalet anställda har minskat något.
Medel | jul 2025 | aug 2025 | sep 2025 | Läget | |
Senaste 3 månaderna | |||||
Företagets verksamhet | 18 | 14 | 11 | 11 | - |
Efterfrågan | 16 | 10 | 14 | 13 | = |
Försäljningspriser | 7 | 9 | 7 | 6 | = |
Antal anställda | 1 | -6 | -8 | -7 | - |
Nuläge | |||||
Uppdragsvolym, nuläge | -26 | -39 | -35 | -37 | - |
Kommande 3 månaderna | |||||
Efterfrågan | 23 | 19 | 28 | 26 | = |
Försäljningspriser | 11 | 15 | 16 | 12 | = |
Antal anställda | 7 | 1 | 5 | 4 | = |
Hushållen mindre pessimistiska kring Sveriges ekonomi om tolv månader
Hushållens konfidensindikator steg för femte månaden i rad och ligger i september på 93,2. Uppgången förklaras till största delen av hushållens mindre pessimistiska förväntningar på sin egen ekonomi de kommande tolv månaderna följt av en nu mindre pessimistisk syn än normalt på Sveriges ekonomi om tolv månader. De frågor som tynger indikatorn mest är fortsatt hushållens inställning till kapitalvaruinköp i nuläget följt av hushållets ekonomi nu jämfört med för tolv månader sedan. Nettotalen för dessa två frågor sjönk dessutom marginellt i september. Synen på ekonomin i Sverige de senaste tolv månaderna blev i september något mindre dyster än den var i augusti men är fortsatt dystrare än normalt.
jul 2025 | aug 2025 | sep 2025 | Diff | Läget | |
Konfidensindikator | 90,4 | 91,6 | 93,2 | 1,6 | - |
Hushållets ekonomi nu jämfört med 12 månader sedan | -2,0 | -1,4 | -2,0 | -0,6 | - |
Hushållets ekonomi om 12 månader | -1,5 | -1,8 | -0,4 | 1,4 | = |
Ekonomin i Sverige nu jämfört med 12 månader sedan | -1,9 | -1,7 | -1,3 | 0,4 | - |
Ekonomin i Sverige om 12 månader | -0,6 | -0,1 | 0,7 | 0,8 | + |
Inställning till kapitalvaruinköp, nuläge | -3,6 | -3,4 | -3,7 | -0,3 | -- |
Anm. Bidrag till indikatorns avvikelse från 100. På grund av avrundning summerar bidragen inte alltid exakt till avvikelsen.
Makroindex, som sammanfattar hushållens syn på den svenska ekonomin, steg och ligger nu på 97,6, vilket precis räcker för att klassas som ett normalt läge. Även mikroindex, som sammanfattar hushållens syn på den egna ekonomin, steg men är fortsatt svagare än makroindex. Konfidensindikatorn för kvinnor steg till 93,0 medan konfidensindikatorn för män sjönk till 89,8. Denna månad var skillnaden i förändringen mellan kvinnor och män ovanligt stor. Det är i mikroindex skillnaden är som störst, där männen är ovanligt dystra medan stämningsläget stärktes bland kvinnorna. I makroindex är kvinnorna däremot något mer dystra än männen. Hushåll som bor i hyresrätt har under de senaste två åren varit mer pessimistiska än hushåll i bostadsrätt eller småhus och denna skillnad mellan grupperna kvarstår även i september.
jul 2025 | aug 2025 | sep 2025 | Diff | Läget | |
Konfidensindikator kvinnor | 87,8 | 87,8 | 93,0 | 5,2 | - |
Konfidensindikator män | 88,5 | 90,3 | 89,8 | -0,5 | -- |
Mikroindex | 88,4 | 89,0 | 90,5 | 1,5 | - |
Makroindex | 92,8 | 94,8 | 97,6 | 2,8 | = |
Anm. I samband med en metodförändring länkades tidsserierna för gruppen samtliga hushåll, men inte för undergrupper (tex kön). Detta försvårar jämförelse med konfidensindikatorn för samtliga hushåll.
Hushållen förväntar sig fortsatt i högre utsträckning än normalt att arbetslösheten kommer att öka de kommande tolv månaderna, även om andelen minskat sedan augusti. Risken att själv bli arbetslös bedöms vara oförändrad jämfört med hur hushållen svarade på frågan i augusti.
Andelen hushåll som uppger att de sparar i nuläget är fortsatt över det historiska genomsnittet, något det varit sedan 2012. Nettotalet för frågan har i september inte varit lägre sedan 2019. Under pandemin var nettotalet som högst. Hushållen uppger i normal utsträckning, att det är troligt att hushållet kommer spara något de kommande tolv månaderna. Inställningen till köp av kapitalvaror, så som möbler, vitvaror och elektronik, blev något mer negativ jämfört med i augusti och är kvar på en mycket låg nivå. Hushållens planer på kapitalvaruinköp de kommande tolv månaderna är dessutom fortsatt återhållsamma.
Hushållens inflationsförväntningar på tolv månaders sikt sjönk till 6,9 procent i september. Förväntningarna på den rörliga bostadsräntan på samtliga tre tidshorisonter har varit oförändrad tre månader i rad.
Medel | jul 2025 | aug 2025 | sep 2025 | Läget | |
Utveckling de senaste tolv månaderna | |||||
Hushållets ekonomi (bättre - sämre) | 4 | -6 | -3 | -6 | - |
Ekonomin i Sverige (bättre - sämre) | -23 | -45 | -43 | -39 | - |
Risken att bli arbetslös (ökat - minskat) | -6 | -2 | -1 | -1 | - |
Nuläge | |||||
Kapitalvaruinköp (rätt - fel tidpunkt) | 0 | -21 | -20 | -22 | -- |
Ekonomisk situation (sparar - skuldsätter sig) | 49 | 62 | 61 | 60 | + |
Förväntningar på tolv månaders sikt | |||||
Hushållets ekonomi (bättre - sämre) | 16 | 10 | 9 | 14 | = |
Ekonomin i Sverige (bättre - sämre) | -11 | -16 | -12 | -5 | + |
Arbetslösheten (öka - minska) | 22 | 47 | 40 | 33 | - |
Köp av kapitalvaror (mer - mindre) | -9 | -19 | -19 | -16 | - |
Eget sparande (troligt - inte troligt) | 47 | 45 | 44 | 45 | = |
jun 2025 | jul 2025 | aug 2025 | sep 2025 | |
Uppfattad inflation nu | 15,7 | 14,8 | 14,9 | 13,4 |
Förväntad inflation om 12 mån | 8,6 | 7,9 | 7,8 | 6,9 |
Förväntad rörlig bostadsränta om 1 år | 3,8 | 3,5 | 3,5 | 3,5 |
Förväntad rörlig bostadsränta om 2 år | 3,7 | 3,4 | 3,4 | 3,4 |
Förväntad rörlig bostadsränta om 5 år | 3,7 | 3,4 | 3,4 | 3,4 |
Genomsnittlig listränta¹ | 4,1 | 3,9 | 3,9 | 3,9 |
Prisutveckling bostäder i allmänhet, 1 års sikt | 1,7 | 1,4 | 1,9 | 1,5 |
Prisutveckling egen bostad, 1 års sikt | 2,5 | 2,3 | 2,5 | 2,1 |
¹ Respondenterna får information om den aktuella listräntan som ett stöd när de svarar på frågorna om den förväntade bostadsräntan på 1, 2 respektive 5 år.
I statistikdatabasen finns hushållsstatistiken uppdelad på kön, ålder och region.
Här förklaras några av de vanligaste begreppen i Konjunkturbarometern. Mer om begrepp och metoder finns i metodboken.
Barometerindikatorn mäter det aktuella stämningsläget i den svenska ekonomin genom att sammanfatta resultaten från företags- och hushållsbarometern. Sektorernas vikt i Barometerindikatorn är fasta där tillverkningsindustrin väger 40 procent, tjänstesektorn väger 30 procent, hushåll 20 procent, handeln 5 procent och byggverksamhet 5 procent.
Konfidensindikatorer används för att sammanfatta situationen och förväntningarna i en viss bransch eller sektor. Indikatorerna revideras varje månad när tidsserierna säsongsrensas och standardiseras.
Mikroindex sammanfattar hushållens syn på sin egen ekonomi.
Makroindex sammanfattar hushållens syn på svensk ekonomi.
Sektorernas vikt i totala näringslivet uppdateras en gång per år. För nuvarande urval väger tjänstesektorn 52,0 procent, handeln 19,2 procent, tillverkningsindustri 17,6 procent och byggverksamhet väger 11,1 procent.
Kvartalsvisa frågor är frågor som endast ställs var tredje månad (januari, april, juli och oktober). De enkätsvar som ligger till grund för kvartalsserier har samlats in under en enskild månad.
I statistikdatabasen är resultat som redovisas som Q1 beräknade på svar som har samlats in under april. På motsvarande sätt är resultat för:
Q2 beräknade på svar som har samlats in i juli
Q3 beräknade på svar som har samlats in i oktober
Q4 beräknade på svar som har samlats in i januari
Nettotal är skillnaden mellan andelen respondenter som svarat till exempel ökat respektive minskat eller bättre respektive sämre på en fråga.
Läget uttrycks på detta sätt i tabellen:
++ mycket starkare än normalt
+ starkare än normalt
= ungefär som normalt
- svagare än normalt
-- mycket svagare än normalt
Säsongsrensning görs för att justera för regelbundet återkommande variationer under året.