Konjunkturbarometern
Hushållen mindre positiva till egen ekonomi
Egen ekonomi
Hushållens syn på den egna ekonomin har fallit två månader i följd. Förväntningarna på den egna ekonomin om tolv månader är lägre än i februari. Något färre än i februari anser också att nuläget är rätt tidpunkt att köpa kapitalvaror. Andelen som anser att det är fördelaktigt att spara nu är i stort sett oförändrad, medan andelen hushåll som sparar i nuläget minskar jämfört med i februari. De flesta hushåll bedömer att risken för att bli arbetslös har minskat.
Svensk ekonomi
Hushållens syn på det nuvarande ekonomiska läget i Sverige är däremot något mer optimistisk än i februari. Förväntningarna på svensk ekonomi om tolv månader har dock försämrats i mars. Inställningen till svensk ekonomi är trots det mer positiv än normalt i båda dessa avseenden. Nästan hälften av svenskarna, 49 procent, anser att ekonomin i nuläget är bättre än den var för ett år sedan, medan 41 procent tror att det ekonomsiska läget kommer att vara bättre om tolv månader.
Synen på arbetslöshetens utveckling är fortsatt positiv i mars. Av hushållen tror 48 procent på en minskad arbetslöshet de närmaste tolv månaderna, jämfört med 51 procent i februari.
Inflations- och löneförväntningar
Hushållens förväntningar på inflationen på tolv månaders sikt är 3,1 procent, jämfört med 2,7 procent i februari. Löneökningarna förväntas bli 3,2 procent de närmaste tolv månaderna, vilket är 0,1 procentenheter mer än föregående månad.
Ränteförväntningar
Hushållens förväntningar på den rörliga bostadsräntan på ett års sikt är 4,5 procent, jämfört med 4,2 procent i februari. Förväntad rörlig bostadsränta om två år är 5,1 procent, en ökning från 4,8 procent föregående månad. Hushållens förväntningar på fem års sikt uppgår till 5,2 procent, jämfört med 5,1 procent i februari.
| Konjunkturbarometern Hushåll | Medel-värde | Max-värde | Min-värde | Jan 2011 | Feb 2011 | Mar 2011 | Läget |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Förtroendeindikator (CCI) | 5,3 | 30,0 | -38,3 | 23,7 | 21,4 | 19,0 | ++ |
| Makroindex | -1,4 | 47,3 | -69,8 | 35,4 | 33,3 | 32,2 | ++ |
| Mikroindex | 5,5 | 18,8 | -21,3 | 10,5 | 9,5 | 6,6 | + |
| Arbetslösheten om 12 månader | 3,1 | 79,8 | -59,8 | -35,7 | -35,0 | -33,8 | ++ |
| Förväntad inflation om 12 månader | 2,1 | 3,7 | 0,5 | 2,8 | 2,7 | 3,1 |
Hushållens förtroendeindikator (CCI)

Mikro- och makroindex

Publicerad: 23 mars 2011


